Kérjen egyedi árajánlatot!

Megbízhatóság - garancia

3D látványtervezés szaunájáról

Több mint 15 év tapasztalat

2016
nov
29

Fényterápiával a szezonális depresszió ellen

Kétféle ember létezik. Van, akinek az őszről a színes levelek, a finom sütőtök, a meleg ruhák és a „bekuckózás” jut eszébe. Mások pedig csak a szürke, borús időt, a vészesen rövidülő nappalokat, a kényelmetlen, réteges öltözködést és a közelgő, fagyos telet társítják az őszhöz. Ha az utóbbi csapatot erősítjük, akkor akár szezonális depresszióban is szenvedhetünk – de aggodalomra semmi ok, a fényterápia az egyik leghatékonyabb módszer ennek leküzdésére!

Mi az a szezonális depresszió?

A szezonális depresszió a hangulatzavar egyik fajtája, ami az év ugyanazon szakában, rendszeresen terhel olyan embereket, akik az év többi részében semmilyen panasszal, tünettel nem rendelkeznek. A leggyakoribb az ősszel, télen jelentkező szezonális depresszió, de nem kevés azon betegek száma sem, akik éppen tavasszal, vagy nyáron élik ezt át.

Ha gyakran tapasztaljuk az alábbi tüneteket, érdemes felkeresnünk orvosunkat, hiszen megeshet, mi is szezonális depresszióban szenvedünk: nehéz ébredés, szédülés, hányinger, megnövekedett alvásigény és étvágy (különösen a szénhidrátokra), súlynövekedés, fáradékonyság, koncentráció romlása, bezárkózás. Ezek együttese előidézheti a pesszimista gondolkodásmódot, negatív, reménytelen érzést és az öröm hiányát, amik mind a depresszió védjegyei.

Északon, főleg a skandináv országobkan minden tizedik embert érint a szezonális depresszió, és egyes szakemberek a genetikai tulajdonságokban látják ennek okát. Érdekes kivételt jelent ezalól Izland, ahol meglepően ritka jelenség a szezonális depresszió. Egyesek a kiemelkedően magas halfogyasztással magyarázzák az izlandiak kiegyensúlyozott lelkiállapotát. Egy átlagos izlandi egy év folyamán 90 kg halat fogyaszt el, a magyarok ehhez képest évi 4 kg-t, az amerikaiak pedig 24 kg-t. Ezt a hipotézist az is alátámasztja, hogy Japánban szintén magas a halfogyasztás (évente átlagosan 60 kg halat fogyaszt egy japán), és a szezonális depresszió náluk is kifejezetten ritkán fordul elő.

Gyógyszerrel vagy anélkül?

Egy 2006-os kanadai kutatásban a legelterjedtebb antidepresszánsok hatásfokát vetették össze a fényterápiával, szezonális depresszió kezelése esetén. A tudósok, szakorvosok döbbenten fogadták az eredményt, hiszen az 1970-es években megjelenő terápiát általában az áltudomány, pszeudotudomány részének, kvázi kuruzslásnak tekintették. A 8 héten át tartó kutatás eredményeként kiderült, hogy a leggyakrabban használt antidepresszánsok hatásfoka megegyezik a fényterápia hatékonyságával. Mindkettő módszer 67%-os sikerrel tudja javítani, tünetmentesíteni a szezonális depressziótól szenvedő emberek életét. Az elmúlt évtizedben pedig sorra láttak napvilágot a fényterápia hatékonyságát igazoló kutatások. Napjainkban már a szezonális jegyekkel nem rendelkező, „klasszikus” depresszió, és a súlyos depresszív zavar kezelésében történő eredményes használatát is vizsgálják.

Mi is az a fényterápia?

A Napisten fontos volt az ókori kultúrákban

A Nap éltető eréjére minden élőlénynek szüksége van. Az ókori görög és római kultúrában, de Egyiptomban is hatalmas jelentőséget tulajdonítottak a Napnak. Heliost és Rat, a görög, valamint az egyiptomi napisteneket övező tisztelet is ezt igazolja. Időszámításunk előtt 1500 évvel is használták már a napfényt gyógyításra: például sebeket, bőrbetegségeket kezeltek úgy, hogy az érintett területet néhány gyógynövénnyel befedték, majd hagyták, hogy a Nap melege kioldja a hatóanyagokat ezekből.

A modern idők fényterápiáját egy feröeri orvosnak, Niels Finsen-nek köszönhetjük. A 19. és a 20. század fordulóján kifejlesztett egy mesterséges fényforrást. Ezzel hatékonyan tudta kezelni a lupusz, másnéven bőrfarkas, valamint a fekete himlő tüneteit. A később megjelenő antibiotikumok miatt háttérbe szorult a Finsen-féle fényterápia, de az 1970-es években újra előkerült.

Az amerikai National Institute of Mental Health (NIMH) egyik kutatója, Herb Kern a ‘70-es évek elején kezdte tanulmányozni a szezonális depressziót. Az évtized derekán arra lett figyelmes, hogy ő is rendelkezik ennek tüneteivel. Kern elpanaszolta ezt a NIMH-ben dolgozó, az emberek bioritmusát kutató munkatársainak, akik építettek neki egy, a természetes napfényt szimuláló lámpát. Néhány nappal a lámpa használata után már enyhültek a tünetei, és a kutatása során megismert, szezonális depresszióban szenvedő emberek is pozitív változást tapasztaltak a fényterápiás lámpa használata miatt.

Napjainkban a fényterápia az elsődleges módszer a szezonális depresszió kezelésére, de ezen kívül hatékony gyógyírt jelent még többek között a cirkadián ritmus zavarra, bőrbetegségekre (ekcéma, pikkelysömör, akne, stb). Alacsony intenzitású lézert, infravörös és ibolyán túli fényeket pedig fájdalomcsillapításra, hajnövekedés serkentésére, bőrkezelések során, valamint sebgyógyulás elősegítésére, gyorsítására is használnak.

A szauna és a fényterápia

A szauna és a fényterápia gyümölcsöző kapcsolata is jól ismert. Blogunkon is számos cikk található a rendszeres szaunázás lelki és testi egészségünkre gyakorolt jótékony hatásáról. Az INUA szaunákba például olyan LED fénypaneleket, illetve fényszalagokat építünk, melyek a természetes napfényt utánozzák, de lágy fényekkel is tudnak meghitt, pihentető hangulatot teremteni.

Ha arra gyanakszunk, hogy szezonális depresszióval küzdünk, mindenképpen keressük fel orvosunkat, és érdeklődjünk a fényterápia számunkra legmegfelelőbb formájáról. Fontos észben tartanunk, hogy problémánkra igenis létezik gyógyír – s egy otthoni szaunával igazán összeköthetjük a kellemest a hasznossal!

Források:

Hogyan növelheti a szaunázás az állóképességét?
2016
feb
01

Hogyan növelheti a szaunázás az állóképességét?

Ha Ön sportoló, a megnövelt állóképesség igénye nyilvánvaló, de valójában mindenki számára kívánatos lehet, hiszen az állóképesség szintje az általános egészség mérőeszköze, beleértve a szív egészségét is. A testmozgás, különösen, ha magas intenzitással végzik, növeli a maghőmérsékletet minden egyes alkalommal, és így az egyik módja annak, hogy az állóképességet növelje.

Tovább »

Ősi gyógynövények és modern szaunák
2016
aug
05

Ősi gyógynövények és modern szaunák

A rendszeres szaunázás, gőzfürdőzés jótékony hatásait számtalan kutatás igazolja. Egyes növények gyógyító ereje pedig a világ minden táján gyökeres részét képezi a néphagyománynak. A kettő együtt viszont hihetetlen dolgokra képes testi és lelki egészségünk javítása, megőrzése céljából. Fejfájás, stressz, álmatlanság vagy izomfájdalom keseríti meg mindennapjait? Szerezzen be néhány fontos gyógynövényt és irány a szauna – nem fogja megbánni!

Tovább »

Hogyan tartsuk melegen a dézsa vizét?
2020
aug
10

Hogyan tartsuk melegen a dézsa vizét?

Instrukciók fürdődézsákhoz

Ebben a cikkben válaszokat adunk a víz hőmérsékletének fenntartásával és az idő megtakarításával kapcsolatos fontos kérdésekre. Igényeitől és kívánságaitól függően könnyedén kiválaszthatja az Ön számára megfelelő dézsát...

Tovább »

Keressen minket bizalommal!

Székhely:

 

Radnóti utca 8.

H-9178 Hédervár

Magyarország

HU 25346691-2-08

 

Levelezési cím:

Rózsa Ferenc utca 17-19.

H-9178 Hédervár

Magyarország

Gyártóüzem és bemutatóterem

 

Rózsa Ferenc utca 17-19.

H-9178 Hédervár

Magyarország

HU 25346691-2-08

Gyártóüzem 

 

Boldogasszony sor 15.

H-9178 Hédervár

Magyarország

HU 25346691-2-08